hea teada!

Puhas õhk

HEA TEADA!

Koristussagedus mõjutab siseõhu kvaliteeti. Mida sagedamini koristatakse, seda vähem on õhus kübemeid, mida sisse hingata. Sisse hingatava õhu kvaliteedil on otsene mõju meie tervisele. Vilets siseõhk on eriti kahjulik lastele ja eakatele, ning nendele, kes põevad südame‑veresoonkonna ja kroonilisi hingamisteede haigusi, näiteks astmat.

Kõik pinnad, mille teete märjaks, tuleb ka kuivatada. Vesi lahustab mustuse lahti, aga kui pinda ei kuivatata, siis aurustub vesi ära ja jätab mustuse pinnale. Kui kasutada korraga liiga palju puhastusainet, siis ka see kipub pinnale jääma ja hakkab hoopis mustust koguma.

Tööl

hea teada!

Terviseprobleeme (nt. peavalu, silmade ärritus, nohu) võivad tekitada laserprinterite ja lõhnaainete (õhuvärskendajad, parfüümid) aineosakeste koostoime. Võimalusel hoia printereid eraldi ruumis, mitte samas ruumis, kus inimesed töötavad.

Kõrgetelt pindadelt tolmu pühkimine on olulisem, kui me seni arvanud oleme. Norras tehtud uurimuse järgi vähenes 39% kontoritöötajate nn. hooajahaigustesse haigestumine, kui hoolduskoristuses hakati rohkem tähelepanu pöörama kõrgete tasapindade regulaarsele puhastamisele. Lisaks paranes ka inimeste tööviljakus ja keskendumisvõime.

Köögis

HEA TEADA!

Köögis on külmkapi käepide sageli mustem kui põrand. Külmkapi käepide (jt. käepidemed ustel, sahtlitel) on puutepinnad, mida tuleb regulaarselt puhastada.

Mikroobid armastavad sooja niisket keskkonda, kus on bakterite paljunemiseks kõige paremad tingimused. Pahalaste jaoks pole kuskil paremaid tingimusi kui nõudepesušvammis või lapis. Eriti siis, kui neid hoitakse mõnes karbikeses või alusel. Tasub jälgida, et köögis kasutatavad töövahendid oleksid puhtad ja kuivad, et ei tekiks bakterite arenguks soodsat pinnast. Soovitame kasutada švammi asemel nõudepesuharja.

Tualettruumis

hea teada!

Tualettruumide puhtus võib olla petlik. WC-potist tulevad pritsmed määrivad seinu ning tekitavad ebameeldivat lõhna. Peale vaadates tunduvad pinnad kenasti puhtad. Tegelik vaatepilt avaneb siis, kui kustutame tule ja valgustame pindu UV-lambiga. Nii Suurbritannias kui ka mitmetes teistes riikides on tehtud uuringuid, mis näitavad, et kui tualetipoti ei suleta ja lasta vesi peale, leidub õhus mitu korda rohkem haigust tekitavaid osakesi.

Vannitoa seintele tekib veesette, seebi ning rasva segu. Ka siin on mõistlik tegelda ennetustööga ehk soovitatav on sisse seada rutiin, et pärast duši all käimist kuivatatakse seinad tasapinna kuivatajaga üle. Pühkimine eemaldab koos veega ka mustuse enne, kui see kinnitub. Kui mustus on silmaga näha, on seda seinal juba omajagu.